BLOG

son eklenenler

Cildin, Saçların ve Tırnakların Sağlığı İçin Yapılması Gerekli 5 Şey

Saçlar, cilt ve tırnaklar sağlığımızın göstergeleri arasında yer alır. Bunları inceleyerek herhangi bir vitamin eksikliğiniz olup olmadığını ya da bağışıklık sisteminizde düşüş yaşanan bir dönemde olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Cilt, saç ve tırnaklarımızın sağlığını nasıl koruyabiliriz? Aşağıdaki tavsiyelerimizle bunu keşfedin.

1. Agresif zayıflama diyetlerine hayır!

Yaz yaklaşıyor ve mayo giymeden önce forma girmek için bazı öğünleri atlamanın iyi bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz. Halbuki bundan daha yanlış bir şey yoktur! İşlevlerini en iyi şekilde yerine getirmek için vücudumuz enerjiye ihtiyaç duyar. Formda kalmayı istemek tamam ama, dengeli ve bütün besinler açısından zengin bir diyet yaptığınızdan emin olmalısınız. Dengesiz bir diyetin olumsuz sonuçlarını saçlar ve tırnaklar zayıflayarak yaşayabileceği gibi, cildiniz de daha solgun bir görünüm alır.

2. Yumurta yiyin!

Dengeli bir diyete girilmiş ise, yumurta bunun içinde her zaman yerini almalıdır. Yumurtanın kolesterol içerdiğini hatırlatmakla birlikte, haftada iki adet yenildiğinde son derece yararlı sonuçlar verir. Nitekim yumurta sarısı tırnakları, cildi ve saçları güçlendiren biyotin maddesini içerir.

3. Yağlı balıklar tüketin

B vitaminlerinin insan vücudunda azalması hepinizin bildiği üzere, cilt ve saçlarda olumsuz etkilerini hemen gösterir. Aynı şekilde tırnakları da yıpratır ve renginin solup sararmasına neden olur. Bu etkileri ortadan kaldırmak için somon, sardalya ve ton balığı gibi faydalı yağ içeren balıkları yememiz gerekiyor.

4. Güneşin UV (mor ötesi) ışınlarından korunun

Güneş ışığı ruh ve beden sağlığı için temel önemde olduğu gibi, D vitamini sentezi için de şarttır, ancak abartmadan yararlanmasını bilmek gerekir. İster erkek ister kadın, ister genç ister yetişkin olun, cildinizi bu amaca yönelik ürünlerle güneşin mor ötesi ışınlarından korumanız çok önemlidir. Cildinizi tahriş olmaktan ve yıpranmaktan korumak için buna sadece Ağustos ayında plajda değil, günlük hayatta da dikkat etmelisiniz.

5. Avokado tüketin

Ya da bunun yerine avokado ile hazırlanan başka bir yemek yapın! Evet, çünkü bu besin E vitamini ile mono-doymamış yağ asitleri (başka deyişle “iyi yağlar”) açısından çok zengindir. Ayrıca E vitamini cildin ve saçların nemlendirilmesine de yardımcı olur. 

Diğer Yazılar

Sosyal Medya

İletişim

Adres: Maslak Ofis Binası (MOB) Maslak Mahallesi,
Sümer Sokak, No: 4, Kat: 7-8 Sarıyer 34485 İstanbul
T: +90 212 467 11 11 F: +90 212 467 12 12