BLOG

son eklenenler

Daha Fazla Su İçmek İçin Yapılması Gereken 5 Şey

Hepimizin bildiği ve hekimlerin de tavsiye ettiği gibi, normal fizyolojik işlevlerimizin yerine getirilebilmesi ve vücudumuzun doğru şekilde hidratasyonu için günde en az iki litre (ya da 8 bardak) su içmeliyiz.

Peki iyi ama bu miktara ulaşamıyor isek ne yapmalıyız?

Su her zaman vücut sağlığımız için önemli bir yardımcı olmuştur ve yeterli miktarda su içmenin sağladığı bazı avantajlar mevcuttur: İdrar yoluyla toksinlerin atılması, terleme ve bağırsak faaliyetlerinin sürdürülmesi, vücut ısısının normal ölçüde tutulması, eklemlerin yağlanması ve esnekliğinin korunması, duyarlı dokuların korunması bu avantajlar arasındadır.
Eğer üstte belirtilen miktarda su içmek sizin için erişilmesi zor bir sonuç gibi görünüyorsa, işte daha fazla sıvı almanızı sağlayacak beş püf noktası.

1. Renkli ve zevkinize uygun bir su matarası alın:

Yeni bir matara, hoşunuza giden bir şişe ya da renkli ve göze hoş gelen bir bardak almayı deneyin ve bunu hep yanınızda bulundurun. Daha sık su içmeniz gerektiğini hatırlamanızda yardımcı olacaktır.

2. Saat alarmı kurun:

Bir çalar saati iki saatte bir çalacak şekilde ayarlayıp her çaldığında iki bardak su için. Bu şekilde doğru miktarda su içmeyi sağlama almış olursunuz.

3. Çay ve bitki çayları:

Gün boyunca iki dolu bardak çay veya bitki çayı içmeyi alışkanlık haline getirin, ama şekerini fazla kaçırmamaya dikkat edin.

4. Yemek sırasında su için:

Yemekler ve atıştırmalar sırasında su içmek hem kendinizi tok hissetmenizi sağlayacak, hem de daha fazla sıvı almanıza yardımcı olacaktır.

5. Suya aroma katmak:

Eğer suyun tadını çok seven biri değilseniz, bunu limon, lime (yeşil limon) dilimleri, nane yaprakları, çilek veya portakal parçacıkları ya da başka bir meyve veya sebze ile aromatize edin. Damak tadınıza hitap edeceğiniz gibi, organizmanıza daha fazla su girmesini da sağlamış olacaksınız.

Genel olarak doğru miktarda hidratasyonun sıcak nedeniyle sekteye uğrayan enerjimizden ötürü yaz aylarında daha gerekli olduğunu hatırlayın. Yazın, bunaltıcı ilk sıcakların başlamasıyla birlikte kendimizi enerjik ve konsantre hissetmemiz için doğru miktarda mineral tuza sahip olmamız gerektiğini unutmamalıyız.– bunun için su tek başına yeterli değilse, fiziki ve zihinsel sağlığımız için gerekli olan magnezyum ve potasyumu içeren tuz takviyeleri kullanmak doğru bir çözüm olacaktır.

Diğer Yazılar

Sosyal Medya

İletişim

Adres: Maslak Ofis Binası (MOB) Maslak Mahallesi,
Sümer Sokak, No: 4, Kat: 7-8 Sarıyer 34485 İstanbul
T: +90 212 467 11 11 F: +90 212 467 12 12